Loading...

Niezapomniany McLaren F1

McLaren F1 to dziś prawdziwa legenda. Auto nie jest już produkowane, choć powstało jedynie sto sztuk tego samochodu. Jednak taka liczba wystarczyła, by o modelu F1 usłyszał cały świat.

Doskonale zaprojektowany, idealnie wykonany, F1 zachwyca do dziś, mimo że jego osiągi zostały już pobite przez nowsze super-auta, jak choćby Bugatti Veyron. McLaren F1 chowa pod maską silnik 6,1-litrowy 60° V12. Jednak nie tylko on sprawiał, że McLaren zachwycał prędkością i przyspieszeniem.

Auto, jak na sportowy samochód z prawdziwego zdarzenia przystało, posiada bardzo niską masę i linię, która pozwala na ograniczenie oporu powietrza. Co ciekawe, tym sportowym wozem mogą podróżować aż trzy osoby. Inna ciekawostka dotyczy zastosowanej w aucie elektroniki, której… praktycznie nie ma.

McLaren F1 nie posiada żadnych tego typu dodatków. Większość z wyprodukowanych McLarenów to wersje przeznaczone do ruchu ulicznego. Niemniej jednak firma wypuściła również modele przystosowane do wyścigów Le Mans – czyli popularnych dwudziestoczterogodzinnych zawodów.

Pojawiły się też modele wyprodukowane na potrzeby Grand Tourismo. Auto, poza wyglądem i osiągami, zapierało dech w piersiach również z powodu wysokiej ceny. Przez jakiś czas McLaren F1 był uważany za najdroższe auto na świecie.

Aktualnie i ten rekord został pobity, jednak wciąż wartość samochodu szacuje się na blisko milion dolarów, co nadal czyni go obiektem motoryzacyjnych marzeń dla osób zarabiających na poziomie średniej krajowej.