Loading...

W jaki sposób nauczyć dziecko samodzielnej zabawy? – 3 metody

Jeżeli mamy możliwość obserwować różne dzieci, to z pewnością szybko zauważymy, że są takie, które potrafią się bawić same, i są też takie, które cały czas do zabawy będą wołały dorosłych. Może się wydawać, że zależy to od charakteru dziecka, jednak prawda jest taka, że możemy dziecko nauczyć samodzielnej zabawy, a im szybciej zaczniemy wprowadzać odpowiednie zachowania, tym szybciej nasze dziecko się do nich przyzwyczai. Ważne w tym wszystkim jest również to, abyśmy w swoim postępowaniu byli konsekwentni, chociaż to czasami może się okazać trudne.

Odpowiednie podejście

Pamiętajmy, że dziecko potrzebuje naszej bliskości, ale jednocześnie nie ma potrzeby, abyśmy cały czas skupiali się tylko na nim.

Już małe dziecko możemy przyzwyczajać do tego, że zostaje na chwilę samo, gdy my wychodzimy do łazienki czy kuchni. Oczywiście powinniśmy wówczas zadbać o to, aby dziecko zostało w bezpiecznym miejscu, gdzie nie będzie mogło nic na siebie ściągnąć, poparzyć się czy sięgnąć po niebezpieczne dla niego rzeczy. Im szybciej zaczniemy dziecko zostawiać samo i przestaniemy je zabierać ze sobą do łazienki czy kuchni, tym szybciej nauczy się, że nawet jeśli znikamy, to za chwilę wracamy. A więc z biegiem czasu zajmie się zabawkami i zacznie się w tym czasie bawić.

Dodatkowo warto również podkreślić, że ucząc dziecko samodzielnej zabawy powinniśmy być blisko, obserwować dziecko, być na wyciągnięcie ręki, ale nie starać się non stop zabawiać dziecka, ani nie reagować na każdą próbę wciągnięcia w zabawę. Raz się przyłączajmy, a raz nie.

www.wodnbp.edu.pl

To także może pomóc

Pamiętajmy, że dzieci chętnie bawią się zabawkami, które są dla nich nowe. To oznacza, że warto schować część zabawek, a następnie znowu je dać dziecku, chowając inne.

Wówczas stare zabawki czy puzzle znowu okażą się dla dziecka atrakcyjne, a to także sprawi, że chętnie będzie się ono bawiło. Wówczas także będzie istniała spora szansa na to, że zabawi się samo i nie będzie nas ciągnęło do zabawy. Prawda jest taka, że dzieci potrzebują takiej samodzielnej zabawy, ponieważ ma ona pozytywny wpływ na ich rozwój i może się okazać, że pozostawione same sobie będą bardziej kreatywne podczas chociażby budowania z klocków. Dlatego też, warto jak najszybciej nauczyć dziecko, że choć zabawa z kimś jest fajna, to jednak samodzielna zabawa również może być ciekawa.

Koniecznie zobaczmy jak to wszystko wygląda. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nasze dziecko będzie się prawidłowo rozwijało i jednocześnie nie będziemy musieli się zmagać z płaczem i buntem, gdy akurat nie będziemy mogli się z nim pobawić.

Modele atomów i cząsteczek (fizyka, chemia) Siatka bagażnika pomoże Ci zabezpieczyć bagażnik