Duże przedsiębiorstwa działające w obszarze przemysłu mają w naturalny sposób znacznie szersze możliwości, jeśli chodzi o tworzenie na swój użytek zaplecza technologicznego. Kluczowe są tutaj środki na inwestycję, a także na badania, dzięki którym można tworzyć zupełnie nowe rozwiązania. Nowoczesne maszyny przemysłowe nie biorą się bowiem znikąd.
Mogą być albo dziełem konkretnych firm, które zajmują się ich projektowaniem i wytwarzaniem, a czasami stoją za nimi zakłady przemysłowe, które chcą dysponować własnymi, ekskluzywnymi technologiami. Te szczegóły są mniej istotne. Liczy się to, aby przekraczać kolejne granice technicznego rozwoju.
Co w tym układzie mogą zrobić mniejsze firmy lub zakłady o słabszej rentowności, których nakłady na badania i rozwój są siłą rzeczy ograniczone? Bardzo ważne jest znalezienie odpowiedniego pomysłu, czasami oryginalnego i niestandardowego. Proces zmiany profilu działalności przez niektóre zakłady przemysłowe nie jest niczym nowym. Zwykle dokonuje się on w pewnych merytorycznych granicach konkretnej branży i może stanowić koło ratunkowe.